IzpostavljenoJedrska energijaVarovanje okolja

Jedrska energija ni rešitev

Podnebna kriza je jedrsko energijo vrnila v modo, pri čemer jedrski zagovorniki trdijo, da že imamo tehnologijo zelene prihodnosti, potrebujemo le izpopolnjevanje in množično uvajanje jedrskih elektrarn. V knjigi Jedrska energija ni rešitev (Nuclear is Not the Solution) avtor MV Ramana pojasnjuje splošnim bralcem, da bi prehod na jedrsko energijo le upočasnil naš odziv na prihajajočo podnebno krizo, hkrati pa povečal tveganje katastrofe.

Jedrska energija ne zmore preprečiti ali omiliti globalnega segrevanja, grozljivih posledic taljenja ledenikov in podnebne krize, poleg tega pa prinaša novo breme, nerešljiv problem odstranjevanja radioaktivnih odpadkov.

Vsaka ocena bodoče energetske tehnologije je odvisna od dveh pomembnih parametrov: stroškov in časa. Jedrska energija ne uspe v obeh pogledih. Je dražja od svojih obnovljivih konkurentov vetra in sonca. In kar je pomembno, glede na potrebo po hitri preobrazbi, je počasna. Jedrska elektrarna potrebuje vsaj desetletje, da prične oddajati elektriko v omrežje. Ob upoštevanju pridobivanja dovoljenj in zbiranja sredstev, to doda še eno desetletje pred dokončanjem gradnje. In ne smemo pozabiti na globoke povezave, ki jih ima v obrambni industriji.

Močna knjiga MV Ramane razblini vsako iluzijo, da je jedrska energija naš odgovor na podnebne spremembe, in razpleta tehnične argumente v preprost in razumen jezik. Pomembno pa je, da Jedrska energija ni rešitev tudi razkriva močne skupine z lastnimi interesi pri ohranjanju statusa quo, ki trenutno trdo delajo, da bi “ozelenile” izjemno umazano industrijo.

Predstavitev avtorja

M.V. Ramana je:

  • profesor in predstojnik Simonsove katedre za razorožitev, globalno in človeško varnost;
  • profesor na Šoli za javno politiko in globalne zadeve (SPPGA) Univerze Britanske Kolumbije v Vancouvru v Kanadi;
  • avtor knjige The Power of Promise: Examining Nuclear Energy in India (Penguin Books, 2012) in sourednik Prisoners of the Nuclear Dream (Orient Longman, 2003);
  • član mednarodnega odbora za cepljive materiale, kanadske skupine Pugwash, mednarodne skupine za oceno jedrskega tveganja in ekipe, ki pripravlja letno poročilo o stanju svetovne jedrske industrije;
  • prejemnik Guggenheimove štipendije in nagrade Leo Szilard Ameriškega fizikalnega društva.

Tukaj in sedaj

Jedrska energija ni rešitev niti za Slovenijo. Smo pred dramatično odločitvijo, jedrskim referendumom. Jedrski zagovorniki nas pehajo v neodgovorno, megalomansko naložbo, ki bo ogrozila obstoj Slovencev in Slovenije. O neprimernosti jedrskega hazarda in možnih rešitvah z rabo obnovljivih tehnologij je razumljivo govoril Zoran Kus v oddaji Intervju. Poglej in poslušaj, preden odločiš na jedrskem referendumu. Ali boš plačal(a) 20.000 € za to, da boš nekoč imel(a) najdražjo elektriko ali bi raje kmalu imel(a) cenejšo, prijaznejšo in zanesljivejšo elektriko iz obnovljivih virov?

Bodi obveščen(a)

To in še več najdeš v reviji Nuclear Monitor.

Sorodni članki

Srečno 2023

Matjaž Valenčič

Svetovni dan varčevanja z energijo

Matjaž Valenčič

Virusi iz kanalizacije

Matjaž Valenčič

Komentiraj