Jedrska energijaOhranitev naraveVarovanje okolja

Leu Šešerku v slovo

Nepričakovano in tragično Leovo slovo nas opominja, da smo vsi minljivi.

Dr. Leo Šešerko je študiral filozofijo in sociologijo na ljubljanski univerzi. Sprva je delal kot asistent in učitelj filozofije na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani. Leta 1990 je bil izvoljen za poslanca stranke Zeleni Slovenije v parlamentu in državni vladi za zeleno stranko. Leta 1995 je pripravil predlog Zakona o referendumu o zaustavitvi NEK. Predlog je podpisalo dovolj, 37 poslancev, a ga je takratni premier Drnovšek preprečil. Po odhodu iz parlamenta leta 1997 so ga odpustili iz ljubljanske Univerze. Od leta 2007 je na Visoki šoli za varstvo okolja v Velenju poučeval predmeta “Ekološka sociologija” in “Ekonomika okolja”. Objavljal je v slovenščini, angleščini, francoščini in nemščini.

Bil je velik protijedrski borec in varstvenik okolja, aktiven član Zveze ekoloških gibanj. Bodril me je, da sem tudi sam začel aktivno delovati na področju jedrske varnosti. Udeleževala sva se domačih in tujih protijedrskih srečanj, pisala članke, predavala, osveščala, opozarjala na jedrsko nevarnost … Imel sem ta privilegij, da je bil Leo moj prijatelj, učitelj in mentor.

Naša dolžnost je, da nadaljujemo Leovo pot

Usodi ne moremo uiti, vendar lahko do takrat še veliko naredimo. Naj bo Leovo slovo spodbuda, da strnemo protijedrske vrste in zaščitimo prihodnje generacije. Čas ni naš zaveznik.

Leo ni dočakal priloženega članka o energetski politiki Slovenije in o JEK2, ki je bil objavljen v Večeru. Avtor Zoran Kus intimno posveča ta članek Leu.

Glavni namen objavljenega članka je prispevati k demokratični, liberalni in odprti razpravi (z različnimi pogledi) glede izbire stroškovno učinkovite in trajnostne energetske prihodnosti Slovenije. In za demokratični vseljudski referendum, tudi glede na osnutek novega NEPN2023 potrebujemo vsaj dve različici – varianti: OVE in jedrski scenarij, ki morata biti tudi OVREDNOTENA – opremljena z vsemi relevantnimi številkami, stroški, cenami, referencami in dejstvi. Brez teh številk seveda ne moremo organizirati, niti govoriti o demokratičnem, poštenem in pravičnem vseljudskem referendumu. Vrednotenje scenarijev na osnovi neodvisnih in nepristranskih mednarodnih referenc je najbolj pomembna naloga in vprašanje in hkrati eno najbolj enostavnih, saj so parametri za izračun zelo dobro poznani. To še zdaleč ni raketna znanost, ali kvantna mehanika, ali teorija singularitete. Te številke potrebujemo čim prej, zato jih mora vlada takoj, ko je le mogoče tudi pripraviti.

Poudarki v članku o energetskem prehodu:

  • Potrebujemo trajnostno energetsko politiko, ki bo temeljila na učinkoviti in manjši rabi energije, novih tehnologijah, pametnem omrežju in na obnovljivih virih.
  • Za učinkovito reševanje podnebno-energetske krize in za nujni zeleni prehod, moramo tudi v Sloveniji zagotoviti vključujočo in odprto demokratično javno razpravo na osnovi neodvisnih strokovnih analiz in mednarodnih referenc.
  • Celotni stroški kapitala za JEK2 bi za manjši 1 100 MW reaktor presegli 15,5 milijard EUR, za večji 1600 MW reaktor pa 22,5 milijard EUR.
  • Izravnana cena električne energije bi iz JEK2 presegla 170 evrov na megavatno uro (EUR/MWh), brez omrežnine in marže ter davkov in prispevkov za uporabnike; nesubvencionirana cena elektrike iz novih velikih vetrnih in sončnih elektrarn pa bi bila okrog 45 oz. 55 EUR/MWh.
  • Umetna inteligenca Bard Google ugotavlja, da so zmagovalec energetsko-zelenega prehoda obnovljivi viri energije in da so le-ti mnogo boljša izbira za energetski prehod kot jedrska energija.
  • Poleg temeljite prenove državne energetike je za sodobno trajnostno energetsko politiko in prakso nujna še nadgradnja celotne državne in javne uprave ter lokalne samouprave in prenova odborov Državnega zbora v smeri integracije in razumevanja trajnostne komponente.
  • Med glavnimi razlogi za neetičnost jedrske (fisijske) industrije sta nevarnost in tveganje za jedrske nesreče velikega obsega z nepopisnimi posledicami in človeškimi tragedijami ter potencialno velikansko škodo.
  • Ustave številnih držav sveta, tudi Ustava Slovenije (72. člen), zagotavljajo pravico do zdravega življenjskega okolja. Jedrska industrija predstavlja velikansko tveganje za zdravje in okolje, zato je v nasprotju z ustavo.

Bodimo aktivni, da ne bomo radioaktivni

Jedrski marketing je grozljiv. Ujel je veter razogljičenja, morda je ta vihar tudi sam ustvaril. Uničuje vse, kar bi mu lahko bilo v napoto. Ne vpraša, če želimo, potrebujemo in zmoremo novo jedrsko elektrarno. Še več, tujcem nudi, da si v Sloveniji zgradijo svoje jedrske objekte po načelu “tujcem elektrika, Sloveniji odpadki”. Mar nameravano gradnjo jedrske elektrarne res vodijo »osebni interesi, obljube, zagotovila«.

Vedenje o jedrski energiji je danes drugačno kot pred pol stoletja, ko se je Jugoslavija pridružila jedrskim državam. Takrat smo naivno verjeli, da bo znanost hkrati z rabo jedrske energije pravočasno našla tudi trajno skladiščenje jedrskih odpadkov. Vendar jih ni. Nova spoznanja na področju skladiščenja jedrskih odpadkov bi nas morala zaskrbeti.

Pridružite se nam, storite nekaj zase in veliko za vse naslednje generacije.

Sorodni članki

Oskrba z električno energijo

Matjaž Valenčič

Francoska in nemška pot do sonaravne družbe

Matjaž Valenčič

Poziv predsedniku Borutu Pahorju

Matjaž Valenčič

Komentiraj