Vedno pogosteje naletimo na vprašanje o pravilni vgradnji okenskih polic. Običajno takrat, ko so police vgrajene, napake pri vgradnji okenskih polic pa že narejene. Lastnik stavbe je v dilemi, naj se sprijazni z zamakanjem v stavbo in s kapljanjem po fasadi ali pa naj ravnokar dokončano fasado razbije in pravilno vgradi police.
Sicer smo že večkrat opozarjali na pravilno vgradnjo polic, očitno so nas spregledali.
Kdor misli, da se bo slabo stanje samo od sebe uredilo, je v zmoti. Torej, odpraviti ali trpeti. Tretje možnosti ni.

Primer nepravilne gradnje
Novogradnja večstanovanjske stavbe je dokončana. Stavba je zaprta, toplotno izolirana, ogrevana in vseljena, zaključni sloj fasade še ni dokončan. Investitor ni zadovoljen z narejenim, vendar ne želi reklamirati napake, da se ne bo zameril izvajalcu.

Napake: nepravilen naklon, prekratka polica, neprimeren odkapni rob, manjka bočni rob, neusklajen detajl s skritimi vodili za senčila…
Police so bile vgrajene po izdelavi toplotne izolacije fasade, zato napak vgradnje ne bi smelo biti. Vendar smo ob ogledu opazili precej pomanjkljivosti:
- Ob dežju zamaka voda z okenskih polic na fasado. Kamnite okenske police segajo samo 3 cm preko fasade, vgrajene so brez zahtevanega padca navzven ali celo s padcem proti stavbi. Odkapna zareza je tik ob fasadi in ni v funkciji. Ob ogledu je bilo vidno, da voda zamaka, ne le v področje pod polico, temveč se tudi dviguje po špaleti.
- Stavba je brez napušča, iz obrobe žleba zamaka po fasadi.
- Zamaka balkon.
- Ob ogledu notranjosti stavbe smo zaznali še nekaj drugih pomanjkljivosti, ki bi jih kazalo odpraviti.
Sanacija teh napak ne bo poceni. Vse police bo treba demontirati in zavreči, ker so preozke. Dobaviti je treba nove, ustrezne. Morebitni kompromis, da bi izvajalec plačal finančno odškodnino investitorju zaradi manjvrednosti izdelka je videti dober le, dokler investitor tistega denarja ne porabi. Denar pa kar beži.
Zadnje stanje gradbene tehnike
Tovrstne pomanjkljivosti gradnje nam niso razumljive. Projektant določi detajle gradnje v PZI, izvajalec jih izvede, nadzor potrdi pravilnost izvedenih del, investitor plača. Zakaj bi delali drugače?
ZADNJE STANJE GRADBENE TEHNIKE je stanje, ki v danem trenutku, ko se izdeluje projektna dokumentacija ali izvaja gradnja, predstavlja doseženo stopnjo razvoja tehnične zmogljivosti gradbenih proizvodov, procesov in storitev, ki temeljijo na priznanih izsledkih znanosti, tehnike in izkušenj s področja graditve objektov, ob hkratnem upoštevanju razumnih stroškov.
Vendar mnogi investitorji gledajo na zakonodajo kot na nekaj nepotrebnega, saj mislijo, da “hudobni birokrati nimajo drugega dela, kot da nagajajo“. Zadnje stanje gradbene tehnike, pri vgradnji oken in okenskih polic, je določeno v mnogih smernicah in standardih, tudi v smernicah RAL. Ampak, med monterji, pa tudi med naročniki vgradnje oken in okenskih polic, je kar nekakšno odklonilno stališče do RAL montaže. Še več, mnogi so prepričani, da je klasična vgradnja boljša od RAL vgradnje. Zaradi takih zmot imajo delo tisti, ki se ukvarjajo s sanacijami.
Posledica neupoštevanja zakonodaje
Zaščita stavb pred vlago je določena v Pravilniku o zaščiti stavb pred vlago. V splošnih zahtevah je določeno, da mora biti ovoj stavbe (npr. streha, zunanje stene, tla, stavbno pohištvo v ovoju) projektiran, izveden in vzdrževan tako, da stavbo ščiti pred:
- prodorom vlage v notranjost stavbe ali
- navlaževanjem materialov ali gradbenih konstrukcij, ki bi jih vlaga lahko poškodovala, povzročila razvoj plesni in gliv ali poslabšala njihove lastnosti do te mere, da bi bila ogrožena zanesljivost stavbe.
Iz ogleda na gradbišču je bilo razvidno, da vlaga prodira v stavbo in namaka gradbeno konstrukcijo. Ocenjujemo, da so kršeni členi 3., 4., 5., 6., 8., 9. 12. in 14. člen tega pravilnika.
Zunanje okenske police razvrščamo material izdelave. Najpogostejše so:
- aluminij (eloksiran, prašno lakiran),
- jeklena pločevina (prašno lakirana),
- pocinkana jeklena pločevina/baker,
- naravni/umetni kamen;
Za vsako vrsto polic je drugačen detajl vgradnje, nekaj pa jim j skupno, pravilno morajo biti vgrajene.
Zamakanje s polic
Gospodarsko interesno združenje proizvajalcev fasadnih sistemov in toplotnih izolacij (GIZ PFSTI), prostovoljno združenje ponudnikov kontaktnih toplotnoizolacijskih fasadnih sistemov in treh proizvajalcev toplotnih izolacij iz Slovenije, je pripravilo Tehnično smernico za pravilno izvedbo kontaktnih toplotnoizolacijskih fasadnih sistemov. Uporaba smernice sicer je obvezna zgolj posredno, kot zadnje stanje gradbene tehnike, vsekakor pa je pomoč pri projektiranju in gradnji.
Smernica določa detajl vgradnje okenske police. Določeno je, da mora naklon police vedno znašati najmanj 5° od okna navzven. Zunanji rob okenske police mora segati najmanj 4 cm čez fasadno ploskev.
Okenska polica deluje kot ploskev za odvajanje vode. V tem primeru vgradimo okenske police, ki so sposobne
prevzemati temperaturne raztezke (npr. z drsnimi zaključnimi ležišči).
Okenska polica in njeni priključki morajo biti izvedeni tako, da je zagotovljena zaščita pred vdorom vode. Pri vgradnji okenske police zagotovimo, da na spodnji strani ne pride do kondenzata.
Določila za naknadno vgrajeno okensko polico:
- Okenska polica je prva ploskev za odtekanje vode in s tem prva zaščita pred vremenskimi vplivi in mehanskimi poškodbami.
- Okrog okenske police je sistem ometov izveden kot „vodotesno korito“ (druga ploskev za odvajanje vode).
- Za zatesnitev uporabimo tesnilno maso izdelovalca fasadnega sistema, ki jo nanesemo na osnovni omet.
- Material mora biti primeren za lepljenje okenske police.
- Tesnilno maso do določene višine nanesemo tudi navpično na špaleto.
- Lepljenje izvedemo s primernim lepilom na vodotesno korito, ki ga v pasovih nanesemo vzdolž smeri padca.

Predlog sanacije neustrezno vgrajene kamnite police
Vgradnja kamnitih polic je nekoliko drugačna kot pločevinastih, vendar mora biti pravilna. Kamnite police naj bodo na straneh ustrezno povišane, s čimer je preprečeno stekanje padavinske vode po fasadni površini.
Da se prepreči zamakanje fasade, je treba sanirati vgradnjo polic tako, da imajo naklon 5°, segajo 4 cm preko fasade, imajo povišan bočni rob, odkapni žleb naj bo bližje koncu police. Detajl tesnjenja police naj upošteva tudi vgradnjo skritih vodil zunanjih senčil v špalete.

Nasveti na spletu
Na spletni strani proizvajalca fasadnih sistemov je prikazan nasvet za vgradnjo kamnitih polic.

Ne le en ponudnik fasadnih sistemov, vsi svetujejo, kako vgraditi okenske police. Verjetno zato, ker investitorji zaradi nadpravilno vgrajenih polic reklamirajo napako fasaderju namesto monterju oken ali monterju polic.
Kakšne gume dajete na avto?
Navodila so jasna. Na zapravljivček se vgradi lesena kolesa z jeklenim obodom, na sodoben avto pa pnevmatike, ki ustrezajo stanju tehnike.

Podobno je z montažo oken. Klasična okna, klasična montaža, sodobna okna, RAL montaža. Še kakšna pripomba?