V obravnavi je Resolucija o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji. Predlog resolucije je objavljen na spletni strani e-demokracije.
Predlog resolucije je grozljiv, nejedrska skupnost je zaskrbljena. Podali smo nekaj pripomb, nismo edini. Pripombe so oddali tudi strokovnjaki s raznih področij, predvsem s področij varovanja okolja, podnebja in energije. Ne smemo pa zanemariti niti medgeneracijskih vplivov jedrskih odpadkov in neodgovornosti sedanje jedrske skupnosti.
Z morebitno gradnjo jedrskih objektov se bomo oddaljili od cilja deleža OVE. Predlog posodobitve nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN), ki ga je junija potrdila slovenska vlada, določa cilj doseči vsaj 30–35 odstotkov obnovljivih virov energije (OVE) v končni rabi energije do leta 2030, vendar ga bo treba še povečati. Povečanje deleža OVE in je v nasprotju s povečanjem deleža JE, zato je resolucija
brezpredmetna. Resolucija bi morala pospeševati OVE, brez fosilne in jedrske energije, do 2050.
Osnutek Resolucije je v nasprotju z zakonodajo Slovenije, z akti in z dokumenti Vlade in DZ ter s temeljnimi človekovimi pravicami, še zlasti v nasprotju s pravico do informiranega demokrati nega odločanja o pomembnih vprašanjih države na korektnem referendumu v skladu. Osnutek resolucije je celo v nasprotju z Ustavo!
Predlagamo državnemu zboru, da ustvari pogoje za referendum o energetski oskrbi Slovenije.
Pripombe ZEG
Na predlog Resolucije je dala obširne pripombe tudi Zveza ekoloških gibanj Slovenije – ZEG. Nejedrska skupnost v Sloveniji postaja vidna.
Jedrski buldožer
Jedrski buldožer je grozljiv. Nič ga ne ustavi. Niti opozorila o jedrskem hazardu, mafiji in nerešenih jedrskih odpadkih. Prispodoba je grozljiva. Mediji, ki bi morali podajati nevtralno, objektivno informacijo, služijo jedrskemu lobiju. Hlapčevstvo do politike, ki podpira kapital, je neverjetno.
Mar so osebni interesi res pred nacionalnimi? Očitno je res le to, da denar ne seva.

Star pregovor, da denar ne smrdi, je dobil nov, grozljiv pomen. Denar ne seva. Ne seva tistim, ki imajo osebne interese, v povezavi z jedrsko energijo.
Kdo rabi novo nuklearko? Slovenija ne, slovensko gospodarstvo tudi ne. Sedanja nuklearka dela zgolj za peščico elektro-energetskih špekulantov. Če bi nuklearka delovala v interesu slovenskega gospodarstva, bi ostala cena elektrike nizka, tudi ob energetski krizi. Kdo torej rabi novo nuklearko? Zgolj jedrska skupnost, ki potrebuje prostor za jedrske naložbe.
Jedrska skupnost načrtuje novo jedrsko elektrarno v privatni, tuji lasti. Si lahko zamislite še kaj slabšega? Lastniki bodo prodajali elektriko po tržni ceni, Sloveniji pa bo ostalo tveganje in jedrski odpadki. Ne, hvala.