Brezplačni nasvetiIzpostavljenoZgodbice za lažje razumevanje

Prepoved vgradnje bojlerjev

Zadnjih nekaj dni je aktualno vprašanje: Prepoved vgradnje bojlerjev: boste starega lahko zamenjali za novega? Začelo se je s strašenjem, kakor da bo po novem letu konec sveta. Šele te dni so nekateri prebrali dve leti star pravilnik in ga narobe razlagali po medijih.

Začelo se je z objavo “Po 1. januarju 2025: Nič več bojlerjev nad 15 litrov in 2 kW moči?

Nato se je vsul plaz komentarjev.

  • kako pa si bomo potem mi ki v blokih nimamo druge opcije kot bojlerji(imam enega v kuhinji in enega v kopalnici) greli vodo? to me zanima . ker mi nimamo opcije toplovoda
  • Je preveč pričakovati, da novinar prebere zakon, preden ga komentira? Raba obstoječih bojlerjev ni omejena.
  • Torej tudi ponoči ne bomo več smeli greti vode? Ni več bojlerjev, prepovedali bi radi plin in drva, cene elektrike gredo pa v nebo,..
  • Mislim, da so naši hlapci in EU general štab, skratka norci erste klase,prišli z tem norim predlogom “šlatat” kaj porečejo ljudje! Odjebite, a bo to vredu, al se pa poskrite v mišjo luknjo, da vas narod ne dobi v roke!
  • …narod je volil leve lenuhe in kvazi strokovnjake,…to zdaj je posledica nevednosti, neumnosti in ovčjega nagona volilcev…
  • Grem na hrvaško ali na madžarsko pa ga pripeljem domov.🙃🙃
  • V bivšem sistemu je kao bila diktatura, tole je pa kaj?
  • Ja naslednji ukrep bo pa prehod na ogrevanje s svečami, ker to učinkovito počnejo na YT in TT in se ful elektrike prišpara. Kdaj bo naša k….. država – vlada priznala, da denar porabljajo zase (državna uprava, organi, institucije, stranke) za financir… Prikaži več
  • Tega se ji potrebno držati.. Noben ne ve kaj bos ti montiral not
  • Južni bratje imajo dober pregovor: “Kad je glava tupa, cijelo tjelo trpi.”
  • Dol s tole vlado. Kakšne budaleštine si bodo še zmislili. Skrajni čas da gremo na predčasne volitve k tale vlada se že prav norca dela iz ljudi. Pa kaj jih briga s čim se ogrevaš če plačuješ za štrom. Sam kaj k kekci bodo spet sam jamral pa kimal..tipično za slovence
  • Najboljse da se vrnemo v jame brez elektrike pa tekoče vode…drugace pa pač koln pa zelena prihodnost…
  • Kontroliral bo pa kdo?
  • Medtem Azija…..
  • Še dobro da toplote črpalke za ogrevanje stanovanjskih hiš nimajo grelcev..mater sami izobraženi amaterji na oblasti..🤮
  • Pa pizda napiste kurite na drva pa cao.
  • Enostavno jih “odjebat” pa se naj potem čohajo po riti ,ko jih bo narod steral tja kjer jim je mesto! V tpm!
  • Prfukjen do amena. Sej ne dajo nic zraven pri poloznici ka jih briga kok se porabi. Golazn zahojena
  • Hoteli ste EU, zdaj pa imate EU.
  • A to resno?
  • Še enga bom našravfu gor zanalašč…..
  • 🤣🙈 js se sam še smejem…in čakam. Zanimivo bo😉
  • Še malo,pa bomo morali nehat dihat….
  • Ja ja butale.
  • Tem butalcem se je odpeljal čist
  • Kaj pripravljajo pokol 🤨
  • Golob v svojem stanovanju bom imel kar hocem bojler + sekira pridi pogledat
  • BUTALCI
  • 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
  • Kaj pa steklokeramika in indukcijske kuhalne plošče? A to pa ne bodo prepovedali, ker se verjetno ne da kupit štedilnika na toplotno črpalko😂
  • Bodo pac grelci 1.95kw navedeni na nalepki.
  • Ok ste dosadni
  • Pa kaj je to ja😂🤣😂

Od vsek komentarjev le en, ki nekako pomirjujoče piše, da raba obstoječih bojlerjev ni omejena. Slovencem je preprosto vladati, ponudiš jim dva slaba scenarija na izbiro.

Tri izjave

Do sedaj je dal strokovni vodja portala ZaEnSvet tri izjave za medije. Sicer so korektno objavili njegovo ime, zapisane izjave pa so nekako vzete iz konteksta.

Preberimo Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah, ki se uporablja pri projektiranju in gradnji novih stavb, rekonstrukciji obstoječih stavb ali njihovih delov in pri vzdrževanju stavb ter spremembi namembnosti, sporni 17 člen, tretji in četrti odstavek:

(3) Generatorje toplote, ki TSV pripravljajo z direktno rabo električne energije (na podlagi Joulovega principa), ni dovoljeno uporabiti, če električno energijo za delovanje dobivajo iz javnega električnega omrežja.

(4) Ne glede na prejšnji odstavek je raba električne energije za direktno pripravo TSV iz javnega električnega omrežja dovoljena, če se TSV pripravlja z napravo z električno močjo, manjšo od 2 kWel, ali z grelniki, s katerimi se zagotavlja manjša količina TSV, kot je opredeljena v Delegirani uredbi Komisije (EU) št. 812/2013 z dne 18. februarja 2013 o dopolnitvi Direktive 2010/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta o zahtevah glede energijskega označevanja grelnikov vode, hranilnikov tople vode ter kompletov grelnika vode in sončne naprave (UL L 239, 6. 9. 2013, str. 83), zadnjič spremenjeni z Delegirano uredbo Komisije (EU) 2018/543 z dne 23. januarja 2018 o popravku španske jezikovne različice Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 812/2013 o dopolnitvi Direktive 2010/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta o zahtevah glede energijskega označevanja grelnikov vode, hranilnikov tople vode ter kompletov grelnika vode in sončne naprave (UL L št. 90 z dne 6. 4. 2018, str. 63) in imajo prostornino, manjšo od 15 litrov.

Torej, električnega bojlerja ni dovoljeno vgraditi, razen če je grelnik šibkejši od 2 kW ali se z njim pripravlja manjša količina vode (je manjši od 15 l). Kaj je tukaj sporno? Takih bojlerjev je veliko na tržišču.

Res je primerneje vgraditi malolitrsko sanitarno toplotno črpalko, ki je precej dražja od bojlerja, vendar se nakup zaradi manjše rabe elektrike povrne v treh ali štirih letih.

Bojler ali sanitarna toplotna črpalka? Čustva bi izbrala bojler (cenejši), razum pa toplotno črpalko (učinkovitejši). Kaj pa boš izbral ti?

Predvsem brez panike

Kakšen je pravzaprav namen tega pravilnika? Pravzaprav je vzgojna. Spremeniti moramo svoje potrošniške navade. Elektrika je draga in dragocena energija, zato je z njo smiselno varčevati. Postaja vedno dražja, zdaj smo v novem načinu obračuna, poizkusno mamo pet tarifnih blokov.

Po novem letu bo veljala prepoved vgradnje električnih bojlerjev, električnega talnega gretja, IR-panelov in na primer električnih radiatorjev, kadar te naprave delujejo po Joulovem principu. Preprosto rečeno, to pomeni, da grelne naprave, ki neposredno uporabljajo elektriko za ustvarjanje toplote, v skladu s pravilnikom ne bodo več dovoljene, če vir električne energije ne prihaja iz obnovljivih virov.

Predvsem brez panike, je rekel Valenčič.

Kakšne so posledice?

Vsakdo lahko kupi, kar želi in to ob rekonstrukciji ali vzdrževanju vgradi v svojo stavbo, tudi če ni dovoljeno. S tem ne škodi državi temveč škodi sebi. Vsakdo naj sam presodi, če se mu splača biti upornik brez razloga. Sankcioniranje kršiteljev ni predvideno.

Pri novogradnji je drugače. Projektirano sme biti samo to, kar je dovoljeno. Torej, nedovoljene naprave ne smejo biti vpisane v gradbeno dovoljenje niti ne smejo biti vgrajene, drugače so težave s pridobivanjem gradbenega ali uporabnega dovoljenja.

Je to konec vgradnje IR panelov?

Nasprotno, ta pravilnik, ki sloni na Energetskem zakonu EZ-2, ureja ogrevanje z IR paneli, kjer je to smiselno. To piše v 17. členu:

(2) Ne glede na prejšnji odstavek se lahko električna energija uporabi za neposredno ogrevanje stavbe:

če specifična potrebna toplota za ogrevanje energetsko manj zahtevne stavbe Q’H,nd,an ne presega polovico dovoljene vrednosti Q’H,nd,dov,an.

če je za v, na, ob energetsko manj zahtevni ali energetsko zahtevni stavbi ali njeni neposredni bližini vgrajen generator električne energije, ki proizvaja električno energijo iz OVE in na leto proizvede vsaj enako količino električne energije, kot je potrebna za proizvodnjo toplote v obravnavani stavbi,

Torej, stavbe, ki so zelo učinkovite, v energijskem razredu A1, do 12,5 kWh/m2a in imajo vgrajeno dovolj veliko sončno elektrarno, je dovoljeno ogrevati z električnimi grelniki (radiatorji, IR paneli…). Še več, tako ogrevanje priporočamo, saj je stroškovno in energijsko učinkovito. O električnem ogrevanju smo pisali že pred dobrim letom, poglejte.

Panika in odziv na paniko

Po objavah v medijih, mnoge od njih so bile zavajajoče, je završalo po družabnih medijih tako glasno, da so so slišale tudi politične stranke. Potem pa so kar začeli tekmovati, kdo bi bolj ugajal volilcem. Rejting je treba vzdrževati.

Odgovor na vprašanje: Kako se bo končal politični vihar v grelniku vode je napovedal Dnevnik. Še boljša je obljuba Trumpa, da bodo v Sloveniji dovolili bojlerje.

Vir: družabna omrežja, takoj po izvolitvi predsednika ZDA

Hkrati pa so zaskrbljujoče izjave političnih strank. Poslanci SD, s prvopodpisanim vodjem Poslanske skupine SD Jani Prednik, so zato pozvali vlado, da resorno ministrstvo nemudoma razveljavi 17. člen Pravilnika o učinkoviti rabi energije in s tem zaščiti socialno najranljivejše ter omogoči pravični prehod v zeleno prihodnost. To pa je zgrešen poziv, ki bi dal neprimerno podporo potratnemu električnemu ogrevanju.

Grožnje verjetnih akterjev panike

Grožnja s pravnimi postopki je povsem zgrešena in ni na mestu. Z veseljem bom dokazal korektnost svojih izjav. Še več, z veseljem bom dokazal, da vi širite dezinformacije in generirate družbeno in osebno škodljive posledice.

V snegu se vidijo sledovi zveri. Na socialnih omrežjih pa sledovi ustvarjalcev panike.

Sporni člen pravilnika bo vlada umaknila in 1. 1. naslednje leto ne bo začel veljati“, je povedal minister za naravne vire in prostor Jože Novak. Bo vlada umaknila celoten člen ali samo “sporni” tretji in četrti odstavek?

Sorodni članki

Zgodbica o vinu, za izhodišče in pogovor s sosedi

Matjaž Valenčič

Mobilnost za trajnostno prihodnost

Matjaž Valenčič

Pot do trajnostne prihodnosti

Matjaž Valenčič

5 komentarjev

Milan 2. novembra, 2024 at 9:32

Obstajajo tudi primeri, ko je električni bojler vseeno bolj gospodarna rešitev kot malolitražna TČ. Kokrentno, če je v gospodinjstvu 1 oseba ki se varčno tušira 1x na dan in porabi 3 kWh za toplo vodo (cca 1 kWh so izgube, 2 kWh pa topla voda).

Z bojlerjem je to na leto 3*365*0.2€/kWh = 219€
S toplotno črpalko z letnim COP 3 je to 73€.

Razlika na leto je 146€. Tudi če vzamemo razliko med bojlerjem v tem blog postu, traja 8 let da se razlika povrne. Ne tri leta, ne štiri leta, 8 let. Če imamo npr. paket elektrike “dinamični” ki se računa po trenutnih cenah na borzi in ustrezno regulacijo, ki bi bojler vklapljala ko bi bile cene elektrike najnižje (včasih skoraj 0€), bi se povrnilo pa še precej kasneje, lahko šele po 20 letih.

Res je to specifična situacija, a tudi taki primerki se najdemo. In če drži kar pravite v drugih zapisih, da bodo cene elektrike le še nižje in bodo negativne cene pogostejše, bo čas da se investicija v TČ povrne le še dlajši.

Reply
Matjaž Valenčič 3. novembra, 2024 at 19:55

Pravilno ugotavljate, da je lahko električni bojler bolj gospodarna odločitev kot sanitarna toplotna črpalka. Treba je zasledovati tudi stroškovno učinkovitost in ogljični odtis v celotnem krogu naprave, od proizvodnje, vgradnje, rabe do razgradnje, ne le energijsko učinkovitost. Očitno je to imel v mislih tudi zakonodajalec, ko je dopustil izjemi, bojlerje do moči 2 kW ali volumna do 15 l.

Reply
Tomaž 6. novembra, 2024 at 20:34

Bojler v večstanovanjskih stavbah za ogrevanje sanitarne vode. Ta je postavljen v kopalnici, 4m2, brez možnosti dostopa do zajema zunajega zraka. In po taki uredbi bi moral bojler zamenjati za malolitrsko toplotno črpalko. Od kje bom zajemal zrak za delovanje toplotne črpalke brez gradbenih posegov? Nemogoče, a ne. Še huje je pozimi, od kje naj zajemam zrak, če ga ne morem iz zunanjosti? Iz kopalnice, ki ima 22 stopinj, ki jo pozimi ogrevam in jo na tak način hkrati hladim? To ravno ne gre, a ne, vsaj po zdravi kmečki pameti ne. Torej, v stanovanjih, kjer brez večjega gradbenega posega ni mogoče zajemati zraka iz zunanjosti (stavba je lahko celo pod spomeniškim varstvom in so vsi posegi prepovedani), je tak pravilnik popoln nesmisel in če, kakorkoli je napisan, pisan neumno.
Kar me je najbolj zmotilo je to, da do sedaj nisem nikjer zasledil ravno tega dejstva, da je marsikje vgradnja take toplotne črpalke za pripravo sanitane vode NEMOGOČA in popolnoma NESMISELNA. Če tudi bi npr. v kopalnici poleti zajemal zrak in ga hladnega vračal v sosednji prostor, pa tega ne morem početi pozimi oziroma je takšen režim popolnoma nesmiselen.

Reply
Matjaž Valenčič 6. novembra, 2024 at 21:20

Pravilno ugotavljate, da Pravilnik določa omejitve uporabe bojlerjev. Od tod naprej pa se motite.
Ta pravilnik se uporablja pri projektiranju in gradnji novih stavb, rekonstrukciji obstoječih stavb ali njihovih delov in pri vzdrževanju stavb ter spremembi namembnosti. Torej se ne nanaša na uporabo, še vedno lahko uporabljate svoj obstoječi bojler kot do sedaj. Nihče vas ne sili, da ga zamenjate z malilitrsko toplotno črpalko.
Dalje, tudi če se bo bojler nekoč tako pokvaril, da ga boste morali zamenjati, pravilnik določa pogoje tudi to. Edina omejitev je, da bo grelnik v novem bojlerju z električno močjo, manjšo od 2 kWel.
Pravilnik ni nesmiseln. Očitno nasedate provokatorjem, ki želijo ustvarjati nered in paniko v državi.

Reply
Tomaž 7. novembra, 2024 at 14:09

Želel sem izposatviti nesmiselnost določenih omejitev.
Prvič: vgradnja malolitrskih toplotnih črpalk za pripravo sanitarne vode v večini staniovanj v večstanovanjskih stavbah (blokov), v katerih se danes uporablja bojler za pripravo tople vode, ne NEMOGOČA in bo tudi ostala nemogoča v prihodnosti (obstajajo tudi druge omejitve za poseganje v konstrukcije, zunanjostm, etc…), ti pa so danes več ali manj uporabniki bojlerjev in ti uporabniki so tisti, katerih se pravilnih tudi tiče.
Drugič: omejitev na moč 2Kw oziroma “manj od 2Kw”? Posledično se bodo vgrajevali bojlerji z moćjo 1,5, 1,8Kw (so že na trgu) in kakšen je dejanski efekt? Da segrejem vodo na 55 stopinj, bom porabil enako električne energije, le dlje časa bo bojler potreboval. In kaj smo dejansko dosegli? Nič v smislu zmanjševanja porabe elektične energije, le obremenitev omrežja bo malenkost manjša (10%).

Ne nasedam provokatorjem, vendar v medijih ni bilo nikjer zaslediti logičnih razlag (po kmečko), kaj bo v prihodnosti možno in kaj ne.

Po domače: ja veste, bojler boste zamenjali, edino v trgovinah ne boste več dobili bojlerja z grelci 2Kw, ampak samo 1,8Kw.

Reply

Komentiraj