Jedrska energijaSončne elektrarne

Jedrska energija se potaplja, renesanse ni.

Jedrske renesanse ni. Nekateri zagovorniki jedrske energije trdijo, da prihaja do “jedrske renesanse”. Pravijo tudi, da “potrebujemo jedrsko energijo” za zmanjševanje ogljičnega odtisa. Vpijejo še: “Kitajska gradi veliko jedrskih elektrarn, dajmo še mi”. Vse to preprosto ni res. Vse so samo dezinformacije. Bodisi zato, ker so ljudje, ki to objavljajo, znotraj oblačka in ne pogledajo zunaj njega. Ali pa zato, ker vas ljudje namerno poskušajo prevarati. Jedrska energija se potaplja, renesanse ni.


Sončna energija je krepko prehitela jedrsko

Kitajska je leta 2024 namestila rekordnih 277 GW sončnih elektrarn.

V resnici sončna energija prehiteva jedrsko energijo za nekaj redov velikosti. Ko pogledamo še druge obnovljive vire, spoznamo, da je jedrska energija le palček, ki se šopiri.

Gavin Mooney je objavil graf, ki prikazuje, kako se to dogaja. Vsako leto namešča Kitajska vedno več sončnih elektrarn. Ta grafikon ne prikazuje vseh nameščenih sončnih elektrarn. Prikazuje, koliko sončnih elektrarn dodajo vsako leto. In to je samo tisto, kar Kitajska namešča doma. Ne prikazuje sončnih panelov, ki jo proizvajajo in izvažajo za namestitev v preostalem svetu. In ne kaže vetra. In ne prikazuje baterij. Res je, da sončne elektrarne delajo zgolj podnevi, dobrih 1.100 ur letno. Kljub temu je proizvodnja elektrike iz sončnih elektrarn mnogokrat večja kot iz jedrskih. Cenejša tudi. Na Kitajskem so v zadnjih 6 letih postavili 740 GW sončnih elektrarn. Na celem svetu pa je približno le 20 GW jedrskih elektrarn.


Kitajska in cel svet

Torej, ta diagram prikazuje le delček tega, kar se dogaja na svetovni ravni.

Medtem je ves svet v omrežje povezal le 6,81 GW nove jedrske energije. Ne morete primerjati sonca in jedrske energije 1:1. Če pogledamo proizvedeno energijo, jedrska elektrarna ustvari približno 6x več energije na nazivno moč. Če želite primerjati jabolka z jabolki, bi morali to upoštevati.

Tudi ko je to storjeno, ta grafikon jasno kaže, da jedrska energija ne doživlja renesanse. Samo utopljenec v vodi je.

Razkorak bo še večji. Gradnja nove jedrske elektrarne, vključno s fazo načrtovanja, traja 20 let. Naložba se ne povrne nikoli. Gradnja nove sončne elektrarne traja do 5 let, vključno s fazo načrtovanja. Preden bi bila jedrska elektrarna zgrajena, bi sončna elektrarna že trikrat povrnila naložbo. Stvari se ne bodo spremenile.



Izvirna objava Gavin: https://lnkd.in/eAhdkwsd
Novo jedrsko: https://lnkd.in/esD6S2WK
Faktor zmogljivosti: https://lnkd.in/eQ6xdDiR

O jedrski prevari pišejo mnogi, lahkoverneži ne verjamejo

V podkastu O JEK2 in obnovljivih virih smo jasno zapisali, da v Sloveniji ne potrebujemo nuklearke. Zmanjšati moramo rabo energije, razbremeniti okolje, preiti na obnovljive vire energije, elektriko proizvajati razpršeno in cenovno dostopno… V tej zgodbi ni nuklearke. Edino v družbah, ki imajo velike vojaške ambicije ali so jim blizu korupcijska tveganja, je čutiti naklonjenost jedrskim projektom. To niso motivi, zaradi katerih bi slovenska javnost podprla gradnjo JEK2.

MV Ramana pa je v knjigi: Jedrska energija ni rešitev! podnebnih sprememb. Ključna ugotovitev je, da jedrska energija, bodisi veliki reaktorji generacije III ali majhni modularni reaktorji (SMR), ne more rešiti podnebne krize. Nova jedrska energija je preprosto prepozna in predraga. Tudi omejena širitev bi znatno pospešila okoljska, ekološka in vojaška tveganja širjenja orožja, hkrati pa bi odvzela dragocene vire iz uvedbe prožnejših, varnejših in stroškovno učinkovitejših tehnologij za obnovljive vire energije, shranjevanje in energetsko učinkovitost.

Jedrska renesansa je zgolj Macronovo recikliranje 20 let starih jedrskih reklam.

Kako pa ti gledaš na jedrski marketing? Se strinjaš, da lahko novo jedrsko elektrarno postavimo v petih letih na malo večjem parkirišču? Se tudi strinjaš, da so radioaktivni odpadki dragocena dediščina za zanamce? Če nimamo denarja, pa naj tujci postavijo svojo jedrsko elektrarno pri nas, naši jedrski strokovnjaki bodo veseli, če bodo lahko čuvali tuje radioaktivne odpadke.

Sorodni članki

Izbirni postopek za širitev jedrskih reaktorjev v Dukovanyh

Matjaž Valenčič

The world’s smallest nuclear state

Matjaž Valenčič

Paraziti

Matjaž Valenčič

Komentiraj