Jedrska energija

Nemško iskanje odlagališča radioaktivnih odpadkov

Nemško iskanje odlagališča radioaktivnih odpadkov bo trajalo veliko dlje kot pričakovano: primerne lokacije ne bo mogoče najti do leta 2074 – v najboljšem primeru. To je razvidno iz strokovnega poročila, ki je na voljo združenju Deutschlandfunk. To povzroča precejšnje težave. Avtor Ann-Kathrin Büüsker | Avgust 08, 2024

Nemško iskanje odlagališča za visoko radioaktivne odpadke bo še bolj odloženo. To je rezultat strokovnega poročila, ki ga je naročil Zvezni urad za varnost ravnanja z jedrskimi odpadki (BASE). V skladu s tem lokacije ne bo mogoče imenovati prej kot leta 2074. Postopek je tako odložen za več desetletij. Obstajajo tudi nedoslednosti glede postopka.

V odgovor na preiskavo Deutschlandfunka in objavo poročila želi Zvezno ministrstvo za okolje (BMUV) zdaj pospešiti postopek. To je tudi signal Zveznemu podjetju za odlaganje radioaktivnih odpadkov (BGE), ki postopek izvaja v praksi. Vendar se BMUV ne želi vključiti v nov ciljni datum in ustrezno pravno spremembo.

Kazalo vsebine

Kakšen je status iskanja skladišča?

Leta 2013 je bilo iskanje odlagališča visokoradioaktivnih odpadkov postavljeno na povsem novo pravno podlago. Prej je bilo načrtovano, da se jedrski odpadki postavijo v solno kupolo Gorleben, vendar so vedno obstajali dvomi, ali je Gorleben sploh primeren. Odločitev za to lokacijo je bila vedno politična, ne znanstvena.

Po očitnih težavah v bližnji solni kupoli Asse II, v kateri so radioaktivni materiali z nizko do srednjo ravnjo, so se politiki odločili: Potreben je ponovni zagon procesa in znanstveno utemeljen proces s sodelovanjem državljanov. Potem ko je komisija pripravila priporočila za takšen postopek, je Bundestag leta 2017 sprejel zakon o izbiri lokacije v sedanji obliki.

Nuclear Monitor NM918, Jan van Evert

Nemško končno odlagališče radioaktivnih odpadkov zamuja pol stoletja. Iskanje končnega skladišča za visoko radioaktivnih snovi v Nemčiji bo trajalo desetletja dlje, kot je bilo znano doslej. Öko-Institut v nemškem mestu Freiburg navaja ta zaključek v nedavnem poročilu, Poroča Deutschlandfunk. Poročilo je bilo po naročilu Zveznega urada za Varnost ravnanja z jedrskimi odpadki (BASE). Po mnenju Öko-Instituta bi to mesto lahko bilo v najboljšem primeru čez petdeset let. vendar Nemška zakonodaja določa, da mora odlagališče obratovati leta 2031, torej čez sedem let. Trenutno so visokoradioaktivni odpadki shranjenih v več kot tisoč Castor sodih v začasnih skladiščih na različnih lokacijah v Nemčija. Dovoljenja za Ahaus in Gorleben sites prenehata že leta 2034, za druga skladišča v 2040-ih. Še več, sodi niso zasnovani za tako dolgo obdobje uporabe v začasnih skladiščih.

Jedrski odpadki potujejo po državi: v Nemčiji še vedno ni končnega skladišča za jedrske odpadke. (slika zavezništvo / dpa / Arne Dedert)

Morda pa so nerešene in nerešljive težave z radioaktivnimi odpadki vzrok, da se je Nemčija odločila opustiti jedrsko energijo. Jedrske države, ki prelagajo odgovornost za jedrske države na naslednje generacije, se obnašajo suicidno.

Kako je bilo nekoč?

Pred ducatom let so tudi slovenski mediji hvalili, kako preprosto je zgraditi odlagališče radioaktivnih odpadkov. Pa se je nekaj zalomilo. Morda pa jedrci res ne obvladajo vseh nians cepitve atomov. Jedrci vse pripravijo na dolgi rok in dobro premislijo, razen tistega, kar bi morali. Kot je rekel Miroslav Gregorič v Državnem zboru: “Prenagljeno in perverzno pa je zlasti to, da politika rine v gradnjo nove jedrske elektrarne, preden se pospravijo odpadki stare.“

Sorodni članki

Nova spoznanja

Matjaž Valenčič

Lahko Slovenija čez tri leta ostane brez nuklearke?

Matjaž Valenčič

praznik protijedrskega gibanja

Matjaž Valenčič

Komentiraj